Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus)
Po andulce se jedná o druhý nejčastěji chovaný druh papouška u nás. Vzhledem, obzvláště pak chocholkou, bývá často nazývána malým kakadu.
Mezi chovateli se těší velké oblibě. Má schopnost stát se milým a nenáročným společníkem. Tento druh papouška má velmi elegantní zjev, ne příliš výrazné, ale zajímavé vybarvení. Vyznačuje se především vztyčitelnou chocholkou na temeni hlavy.
Korela chocholatá je typickým papouškem Austrálie. Obývá hlavně vnitrozemí, při velkém suchu i pobřeží. V roce 1858 byla poprvé přivezena do Evropy.
Velikost korely je cca 32 cm, délka ocasu je 15 cm. Její hmotnost se pohybuje kolem 70 – 90 g. Rozměry volně žijících korel se příliš neliší, jen v délce ocasu je deseticentimetrový rozdíl. U volně žijících je delší.
Nejcharakterističtějším znakem korel, jako u všech papoušků, je zobák. Horní, hákovitě zahnutá část zobáku přesahuje přes dolní. Horní čelist je pohyblivě spojena s lebkou kloubem. Zobák využívají nejen k loupání semen, ale i k přidržování se při šplhání. Je to taková jejich třetí noha.
Dalším morfologickým znakem je utváření nohou a prstů. První a čtvrtý prst směřuje dozadu, druhý a třetí dopředu. Korele to dává schopnost mistrně šplhat po větvích. Tvrdí se, že korely prsty k podávání potravy do zobáku nepoužívají.
U přírodně zbarvené korely lze snadno rozlišit pohlaví podle žlutě zabarvené hlavy samce, od chocholky přes líce až po hrdlo. Samici poznáme podle matnějšího zbarvení lící a mramorování na spodní straně žlutých ocasních pér.
Domovem pro korely v bytě je klec. Musí být prostorná, praktická, snadno umyvatelná a vhodně umístěná. Pokud chceme korelu ochočit, pořídíme si spíše menší klec. V té rychleji zkrotne a je přítulnější. Dostačující jsou rozměry 40x35 cm a výška 35 cm. Klec by měla být z pevného, nejlépe kovového materiálu. Dno by mělo být výsuvné a snadno omyvatelné. Bidýlka jsou vhodná z tvrdého dřeva o průměru 1–2 cm nebo větve z nejedovatých stromů a keřů (bříza, líska, ovocné stromy...). Klec umístěte na světlém a vzdušném místě bez nebezpečí průvanu. Někdy je lepší klec pověsit ve výši hlavy. V kleci nesmí chybět miska na krmení a na vodu.
Potravou pro korely je hrubé krmivo pro menší papoušky. Základní směs se skládá z prosa, neloupaného ovsa, slunečnice, pšenice a lesknice s přídavkem semence a loupaného ovsa. Vhodné je přimíchat minerální a vitamínové přípravky, které koupíte ve zverimexu. Můžete korelám na přilepšenou podávat i ovoce, zeleninu a zelené krmení (kopřivy, list pampelišky...). Dále jim můžete dát vařená vejce, tvaroh.
Korely jsou velmi snášenliví papoušci. Nejvhodnějšími spolubydlícími pro korely kromě korel :) jsou andulky.Hodně návštěvníků se mě ptá jak je to s korelími mutacemi, takže se je zde pokusím vysvělit.
Mutace - Barva Perlová - Šedo žluto bíla (džíp) Lutino - Žlutá (kuba) Přírodní - Šedo bílá (pepák) Straka - Černo bílo žlutá Přírodní černá - Celá černá s bílím křídlem a žlutou hlavou Skořicová - Je dohněda a má žlutou hlavu Albino - Bílá a žlutá hlava
|